Włoskie święta – Boże Narodzenie we Włoszech

Autor: Magdalena

Właścicielka szkoły Via Italia, dydaktyk, lektorka języka włoskiego

0

10/12/2023

Czego jeszcze nie wiesz na temat Świąt Bożego Narodzenia we Włoszech?

Przygotowałam dla Ciebie 20 ciekawostek związanych ze świętami wraz z dwoma ćwiczeniami, dla tych początkujących i bardziej zaawansowanych!

Wprowadzenie do Świąt Bożego Narodzenia we Włoszech

Początek okresu świątecznego we Włoszech

Oficjalnie przyjmuje się, że okres świąteczny we Włoszech zaczyna się 8 grudnia w dzień Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny (Immacolata). Jest to dzień wolny we Włoszech. Chociaż to święto ma charakter religijny, to dzień 8 grudnia jest najczęściej łączony z początkiem przygotowań do świąt. Tego dnia ubiera się w domach choinkę (addobbare l’albero di Natale), a także wybiera się na targi bożonarodzeniowe (i mercatini natalizi), które są organizowane w wielu miastach.

Szopki bożonarodzeniowe we Włoszech

We Włoszech w 1223 roku z inicjatywy św. Franciszka z Asyżu powstała pierwsza żywa szopka (il presepe vivente). Do dziś szopka (il presepe / il presepio) jest bardzo ważna dla Włochów i znajduje się nie tylko w kościołach, szkołach, w instytucjach publicznych, ale w wielu domach.

Szopka neapolitańska – połączenie historii i współczesności.

Warto też wspomnieć o szopce neapolitańskiej. Ta niezwykła dekoracja nie tylko prezentuje postacie biblijne, lecz często także celebrytów i znane osobistości, które zwróciły na siebie uwagę w mijającym roku, czasem niekoniecznie w pozytywnym kontekście. To zaskakujące połączenie historii i współczesności sprawia, że szopki we Włoszech są wyjątkowo barwne i pełne życia.

KURSY WŁOSKIEGO

Wigilia we Włoszech

We Włoszech 24 grudnia nie jest tak ważnym i uroczystym dniem, jak w Polsce. Oczywiście zależy to od regionu, pamiętajcie, że Włochy są bardzo zróżnicowane pod kątem kulturowym.

Niektóre rodziny organizują wieczerzę wigilijną (il cenone/ cena della Vigilia ale najczęściej rodzina spotyka się dopiero 25 grudnia. Często 24 grudnia są organizowane spotkania z przyjaciółmi, na których może się pojawić np. pizza :)

Nawet jeśli jest organizowana wieczerza wigilia, nie jest to taka Wigilia jaką my obchodzimy w Polsce. Nie ma tradycji dzielenia się opłatkiem, 12 potraw, nie ma też dań, które muszą pojawić się na stole w tym dniu.

25 grudnia – najważniejszy dzień świąt we Włoszech

Pierwszy dzień świąt to najważniejszy dzień we włoskich obchodach Bożego Narodzenia.  Włosi bardzo uroczyście obchodzą 25 grudnia. W tym dniu organizują świąteczny, bardzo obfity obiad (pranzo di Natale) do którego zasiadają całymi rodzinami, a spotkanie to trwa najczęściej do wieczora.

Postać Świętego Mikołaja we Włoszech

We Włoszech dzieci otrzymują prezenty nie 24. grudnia, a zazwyczaj rano 25. grudnia od Dzieciątka Jezus (Gesù Bambino) lub od Świętego Mikołaja (Babbo Natale).

Po obiedzie Włosi często grają w tombola.

Babbo Natale to Święty Mikołaj, czyli w kulturze masowej postać starszego mężczyzny z białą brodą ubranego w czerwony strój, który wedle różnych legend i baśni w okresie świąt Bożego Narodzenia rozwozi dzieciom prezenty saniami ciągniętymi przez zaprzęg reniferów (la renna). Natomiast święty Mikołaj, czyli święty katolicki i prawosławny, który żył na przełomie III i IV wieku, nazywa się po włosku San Nicola. Największe jego sanktuarium znajduje się we Włoszech, w Bari.

Tradycje związane z jemiołą

We Włoszech istnieje tradycja całowania się pod jemiołą (baciarsi sotto il vischio) nie tylko w święta, ale także w noc sylwestrową.

Panettone, pandoro i torrone – symbole włoskich świąt

Trzy najpopularniejsze słodkości świąteczne to panettone (typ babki z Mediolanu z rodzynkami i owocami kandyzowanymi), pandoro (babka z Werony, bez dodatków) i torrone (smakołyk na bazie miodu, ubitych białek z migdałami, orzechami lub pistacjami).

Zarówno panettone i pandoro to symbol świąt Bożego Narodzenia, zazwyczaj kupuje się je w tekturowym pudełku. Często też wręcza się w prezencie podczas odwiedzin świątecznych pandoro lub panettone.

Włosi w Święta są podzieleni na zwolenników panettone i pandoro.  Obok tradycyjnej wersji panettone lub pandoro są też inne warianty, np. z kremem pistacjowym, czekoladą lub z innym kremowym nadzieniem.

Co to jest torrone?

Torrone (smakołyk na bazie miodu, ubitych białek z migdałami, orzechami lub pistacjami) wywodzi się z Cremony. Jego początki przypadają na 1441 rok, kiedy został przygotowany po raz pierwszy na ślub Francesco Sforza i Bianca Maria Visconti.  Torrone ma dwie wersje: morbido (miękkie) i duro (twarde).

Włoskie przysłowie stawia na rodzinę w święta!

We Włoszech istnieje przysłowie Natale con i tuoi, Pasqua con chi vuoi – co oznacza, że święta Bożego Narodzenia powinno spędzać się z rodziną, a Wielkanoc z kim chcemy.

Tradycje związane z obchodami włoskich świąt

Największa choinka na świecie jest właśnie we Włoszech!

Co roku w miejscowości Gubbio można podziwiać największą choinkę na świecie. Choinka jest jedyna w swoim rodzaju, ponieważ tworzy ją instalacja świetlna w kształcie choinki, usytuowana na górze.

6 stycznia. Kto to jest Befana?

Włoskie dzieci nie dostają prezentów 6. grudnia, tylko miesiąc później,  w nocy z 5 na 6 stycznia, gdy przychodzi do nich Befana. Jest to starsza, brzydka kobieta, latająca na miotle, przypominająca trochę czarownicę.  Grzeczne dzieci dostają podarki, a te niegrzeczne  otrzymują węgiel (carbone) lub cukierki, które wyglądem przypominają węgiel.

Wiecej o Befanie dowiesz się z tego wpisu: https://blog.via-italia.pl/befana-poczciwa-staruszka-czy-przerazajaca-czarownica/

Włoskie jarmarki świąteczne

Il Mercatino di Natale: Włoskie jarmarki świąteczne to doskonałe miejsce do zakupu prezentów i smakowania lokalnych przysmaków.

Pasterka we Włoszech

Messa di Mezzanotte: Tradycja pasterki nie jest aż tak bardzo rozpowszechniona we Włoszech, ale oczywiście istnieje. Teraz coraz częściej Pasterki odbywają się wcześniej niż o północy.

Drugi dzień świąt we Włoszech

W drugi dzień świąt, chociaż jest to dzień wolny od pracy, niektóre sklepy są otwarte  normalnie. Jest też otwarta większość restauracji –  Włosi lubią tego dnia wychodzić i jadać na mieście.

Koniec okresu świątecznego we Włoszech

Oficjalnie przyjmuje się, że okres świąteczny kończy się 6 stycznia. Potwierdza to też włoskie przysłowie L’epifania tutte le feste si porta via, czyli dosłownie tłumacząc, święto Trzech Króli zabiera ze sobą wszystkie święta.

Tombola – popularna gra świąteczna we Włoszech

Tombola to rodzaj włoskiej gry losowej, podobnej do bingo. Jest popularna w czasie świąt Bożego Narodzenia oraz na imprezach rodzinnych i towarzyskich.

Gra tombola wykorzystuje specjalne karty z liczbami i zestawem znaczników lub żetonów.
Podczas gry prowadzący losuje numery, a gracze oznaczają na swoich kartach odpowiednie liczby. Gra toczy się zazwyczaj w grupie, gdzie gracze rywalizują o różne nagrody zależne od uzyskanych kombinacji na kartach.

Tombola to nie tylko popularna gra, ale także część kultury świątecznej we Włoszech, gdzie często jest organizowana na przyjęciach rodzinnych lub w gronie znajomych jako dodatkowa atrakcja podczas świątecznych uroczystości.

Święto świętej Łucji i prezenty

Święto świętej Łucji (Santa Lucia) obchodzone jest 13 grudnia i ma głęboko zakorzenione znaczenie kulturowe we Włoszech. To dzień, w którym czczona jest święta Lucia z Syrakuz, która stała się symbolem światła, nadziei i dobra.

Tradycje związane z tym świętem różnią się w zależności od regionu, ale istnieje kilka wspólnych elementów. W Siracusie organizowana jest długa, kilkugodzinna procesja, która jest bardzo ważna dla mieszkańców tego miasta, bez względu czy są religijni czy nie. Na północy Włoch Santa Lucia przynosi dzieciom małe podarki w prezencie.

Tradycyjne dania świąteczne we Włoszech

Dania włoskie związane z tradycją świąteczną są naprawdę liczne i różnią się w zależności od regionu: na przykład we Friuli Venezia Giulia przygotowuje się zupę z rzep i cotechino (brovada e muset), na Sycylii robi się sfincione, typ pizzy sycylijskiej z pomidorami, cebulą i anchois.

 

Kilka innych typowych dań regionalnych to:

  • polenta z dorszem i gotowane mięso z sosami w Wenecji (la polenta con il baccalà e il lesso con salsine)
  • węgorz w papierze pergaminowym w Lombardii (l’anguilla al cartoccio)
  • agnolotti (odmiana włoskich pierożków) oraz gotowane mięso z różnymi sosami w Piemoncie (gli agnolotti e il bollito condito con salse)
  • carbonada valdostana (gulasz gotowany w czerwonym winie) w Dolinie Aosty
  • dania z sarny w Trydencie (il capriolo)
  • tortellini i passatelli w rosole w Emilii-Romanii (i tortellini e i passatelli in brodo)
  • rybny bulion alla termolese w Molise (il brodetto alla termolese)
  • pasztet z wątróbek oraz pieczeń z perliczki lub nadziewany kogut w Toskanii (i fegatini e l’arrosto di faraona o il cappone ripieno)
  • spaghetti z małżami, bulion z koguta lub nadziewany kogut w Kampanii (gli spaghetti con le vongole, il brodo di cappone o cappone imbottito)
  • colurgiones de casu (nadziewane pierogi) i malloreddus (gnocchi) na Sardynii
  • kura w bulionie oraz makaron z sardynkami  na Sycylii (la gallina in brodo e la pasta con le sarde)

Cinepanettone – fenomen włoskich komedii bożonarodzeniowych

Włoskie święta (Nataleto nie tylko tradycyjna babka zwana panettone, ale także cinepanettone!

Niestety nie jest to kolejna wariacja kulinarna Włochów, a fenomen włoskich komedii bożonarodzeniowych. Neologizm ten nacechowany pejoratywnie został wprowadzony w 1997 roku przez dziennikarzy, którzy termin ten łączyli przede wszystkim z komediami w których występowali aktorzy Boldi i De Sica.

Filmy te łączy wspólny mianownik: powtarzalność fabuły i sytuacji, bazowanie się na stereotypach, wulgaryzmy, tani humor, konsumpcjonizm.

Więcej: https://blog.via-italia.pl/fenomen-wloskiego-kina-cinepanettone/

Włoskie kolędy i piosenki bożonarodzeniowe

We Włoszech śpiewa się też kolędy (i canti natalizi), są też popularne inne piosenki bożonarodzeniowe. Moja playlista:

Venite fedeli Coro Parrocchia S. Giustino Cesano Boscone Mi

Przy okazji osoby, które znają już język włoski  zapraszam też na nasze webinary po włosku poświęcone świętom:  https://kursy.via-italia.pl/webinary/?playlist=b3d9bba&video=11741fa

Ćwiczenia związane ze świętami dla osób początkujących i zaawansowanych

Na sam koniec przygotowałam dwa ćwiczenia związane ze świętami:

  1. dla osób początkujących —> https://wordwall.net/pl/resource/65922004
  2. dla osób zaawansowanych —> https://wordwall.net/pl/resource/65922210

    Buon Natale a tutti!

Jak bardzo przydatny jest ten artykuł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić wpis

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Na razie brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten wpis.

Buona Pasqua – Wielkanoc we Włoszech

Buona Pasqua – Wielkanoc we Włoszech

Wielkanoc we Włoszech (buona pasqua) to przede wszystkim czas relaksu.
Włoska Wielkanoc różni się od polskiej pod wieloma względami. Włoskie przysłowie „Natale con i tuoi, Pasqua con chi vuoi” (Boże Narodzenie z rodziną, a Wielkanoc z kim chcesz) najlepiej odzwierciedla charakter tych Świąt dla przeciętnego mieszkańca pięknej Italii.

Włoskie gazety

Włoskie gazety

Włoskie gazety odgrywają kluczową rolę w codziennym życiu mieszkańców Italii…

Życzenia świąteczne po włosku

Życzenia świąteczne po włosku

Życzenia świąteczne po włosku – Włosi składają sobie życzenia bożonarodzeniowe na różne sposoby, zależnie od relacji i kontekstu…

Słów kilka o twórczości Eleny Ferrante

Słów kilka o twórczości Eleny Ferrante

Ostatnio moje serce zdobyła włoska pisarka Elena Ferrante.
Ok. Małe sprostowanie. Elena Ferrante to tylko pseudonim literacki używany od czasów pierwszej publikacji, czyli od 1992 roku.

Bezpłatne ebooki

1000 najpopularniejszych słów w języku włoskim i 215 ciekawostek na temat Włoch.

panel boczny blog newsletter

Zostaw komentarz

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *