Blog

6 lutego 2017

Jak uczyć się ze świnką Peppa (Peppa Pig)? :)

Dzisiaj przeniesiemy się do świata najmłodszych.  Czy jest wśród Was ktoś, kto nie słyszał o Peppa Pig? Ta urocza (carina) świnka (maialina) zawojowała świat. Różowa animowana postać (il personaggio animato) rozkochała w sobie maluchy (bimbi) w wieku przedszkolnym (in età pre-scolare) .  Fabuła bajki jest sympatyczna tak samo, jak i główna bohaterka. Krótkie epizody opowiadają o rodzinie  świnek. Peppa Pig razem z braciszkiem (fratellino) Georgem,  mamą Pig (mamma) i tatą Pig (Papà) mają mnóstwo przygód, które zawsze szczęśliwie kończą się i są powodem do  śmiechu (risata). Peppa to niezwykle przyjacielska świnka, która ma wielu znajomych: króliczkę Rebecę  (coniglio), owcę Suzy (pecora), Psa Danniego (cane) , zebrę Zoe (zebra). W kolejnych sezonach pojawiają się nowe postaci i coraz to ciekawsze przypadki.

Bajka czaruje swoją prostotą i nic dziwnego, że przyciąga przed ekrany telewizorów miliony najmłodszych. Co ciekawe była pokazywana w ponad 170 krajach!! Peppa i jej rodzina (la sua famiglia) podbiła również wspaniałe Włochy. Także tutaj, w włoskich marketach różowa buźka będzie się do Was uśmiechać z opakowania pasty do zębów (dentifricio), plecaków (zaini), ubrań (vestiti), wszystkiego!

Fenomen tego zjawiska dziwi, zachwyca i przydaje się w …nauce. I o ile dzieci o uczeniu się z bajki nie myślą, tylko poddają się chwili i dobrze bawią wraz z małą świnką, o tyle dorośli mogą przy okazji spędzaniu czasu ze swoimi pociechami czerpać z tego również niesamowitą radość i przy okazji przekonać się, czy cokolwiek rozumieją z świnkowego dialogu. Bajki obcojęzyczne stanowią świetne uzupełnienie procesu uczenia języka, czy są atrakcyjną alternatywą spędzania wolnego czasu.

Jednak to nie wszystko! Bajka Peppa Pig niesie ze sobą pozytywny przekaz (il messaggio positivo), który przekazywany jest na dzieci. Po obejrzeniu kilku odcinków przekonacie się, że każdy może być wzorem do naśladowania dla innych, każdy jest wyjątkowy (speciale),  każdy ma jakiś ukryty talent (talento) -jak chociażby skakanie w kałużach (saltare nelle pozzanghere)! Bajka uczy wartości, takich jak przyjaźń (amicizia), szacunek dla odmienności (il rispetto della diversità), troskę o środowisko (il rispetto dell’ambiente), znaczenie zdrowego odżywiania (l’importanza di mangiare cibi sani) i rolę aktywności na świeżym powietrzu  (attività all’aria aperta).

Macie wolne pięć minut? Może chcecie zabić nudę (ammazzare la noia) Nie dajcie się prosić i oglądnijcie razem ze mną śnieżny odcinek, bo w końcu mamy zimę! (inverno)

ps. Oczywiście, we wszystkim należy zachować umiar, oglądanie godzinami telewizji, zaprzeczy wszystkiemu co powyżej. Doskonale wiadomo bowiem, że nałogowe siedzenie przed szklanym ekranem to prosta droga do otyłości  (obesità), izolacji (isolamento) i wielu innych przypadłości :)

 

Bezpłatny ebook.

1000 najpopularniejszych wyrazów w języku włoskim i 215 ciekawostek na temat Włoch

Administratorem Państwa danych osobowych jest Szkoła Językowa VIA ITALIA Magdalena Szczepanik-Zielonka z siedzibą przy ul. Wysockiego 3/70, 27-200 Starachowice.Dane podane w formularzu, które są dobrowolne, ale niezbędne do obsługi zapytania będą przetwarzane jedynie w celu obsługi wysłanego zapytania. W razie pytań prosimy o kontakt na: biuro@via-italia.pl

Komentarze

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisy

38 włoskich wyrazów w języku polskim

Pianista zagrał w galerii przy akompaniamencie innych muzyków, a utalentowana śpiewaczka dała popis swoich umiejętności w operze.  Przekonaj się,...