fbpx

Blog

14 września 2016

Równonoc jesienna i koniec lata

Lato zleciało nie wiadomo kiedy, ostatnie słoneczne podrygi rozpieszczają nas przed nadejściem tego, co nieuniknione. Mowa o jesieni (l’autunno) , która zbliża się wielkimi krokami.

Na szczęście nie czeka nas tym razem żadne przesilenie, bowiem to letnie (il solstizio d’estate) minęło. Przed nami natomiast l’equinozio d’autunno czyli równonoc jesienna. Teraz już z górki, by pogrążyć się w jesiennej depresji.

Jednak jest kilka powodów dla których warto polubić te porę roku:

 1. Jesień to pora dyniowa (la stagione delle zucche), którą każdy mniej lub bardziej zna pod postacią zup, ciast, dżemów, musów, czy innych dyniowych potraw.

  wloski-szkola-via-italia-jesien3

 2. Zbieranie kasztanów (raccogliere le castagne), kto z nas nie zbierał ich maniakalnie w dzieciństwie i nie tworzył kasztanowych rodzin przy pomocy zapałek?
 3. Zbieranie grzybów (raccogliere i funghi), wiele osób czeka na to z utęsknieniem.
 4. Jesień to czas powrotu do szkoły do starych znajomych i poznawanie nowych przyjaciół (conoscere gli amici nuovi).
 5. Jesienne deszczowe wieczory w towarzystwie książki są fantastyczne (le serate di pioggia in compagnia di un libro sono fantastiche), oczywiście koniecznie z gorącą czekoladą (la cioccolata calda). Żadna inna pora roku, no może we współpracy z zimą, nie nadaje się do systematycznego oddawania czytelniczej pasji.
 6. Jesień to czas kontynuowania prac w ogrodzie (il giardinaggio), które zostały przerwane podczas lata. Teraz, gdy nie ma upałów, możesz szykować swój ogród do zimowego odpoczynku.
 7. Mamy więcej czasu na przygotowanie samodzielnie domowych przetworów (le conserve). Owoce są już dojrzałe, w lesie królują dzikie jeżyny, a w sadach dojrzewają jabłka. Zapachy lata zamknięte w słoikach smakują najlepiej właśnie w szare jesienne dni.
 8. Kolory jesień są cudowne (i colori dell’autunno sono meravigliosi), przyroda pokazuje swoje piękno poprzez mnogość odcieni i fantastyczne kolory jesiennych liści i drzew (fantastici colori autunnali delle foglie e degli alberi).

  A photo by petradr. unsplash.com/photos/WqK_xV_hbug

Dla mnie  z tym właśnie kojarzy się jesień, a z jakimi pozytywami wiąże się ta pora roku dla Was?

 

Bezpłatny ebook.

1000 najpopularniejszych wyrazów w języku włoskim i 215 ciekawostek na temat Włoch

Administratorem Państwa danych osobowych jest Szkoła Językowa VIA ITALIA Magdalena Szczepanik-Zielonka z siedzibą przy ul. Wysockiego 3/70, 27-200 Starachowice.Dane podane w formularzu, które są dobrowolne, ale niezbędne do obsługi zapytania będą przetwarzane jedynie w celu obsługi wysłanego zapytania. W razie pytań prosimy o kontakt na: biuro@via-italia.pl

Komentarze

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisy

38 włoskich wyrazów w języku polskim

38 włoskich wyrazów w języku polskim

Pianista zagrał w galerii przy akompaniamencie innych muzyków, a utalentowana śpiewaczka dała popis swoich umiejętności w operze.  Przekonaj się,...

20 wskazówek jak nauczyć się skutecznie języka obcego" + planner!

Odbierz darmowy ebook

 

Udało się!

Pin It on Pinterest

Share This
Zapisz się na bezpłatną lekcję próbną! Bez zobowiązań!
This is default text for notification bar