Blog

28 maja 2017

Palio w Sienie – ciekawostki

Czy jest wśród Was osoba, która upodobała sobie historię czasów średniowiecza? Jeżeli tak, to koniecznie musi wybrać się do Sieny. To właśnie tam odbywa się słynny toskański festyn na cześć Matki Boskiej, którego oprawa przywodzi na myśl baardzo dawne czasy i można poczuć ducha historii przechadzającego się wśród tłumu.  Palio przyciąga rzesze turystów z całego świata. Wszyscy bowiem chcą zobaczyć  szaleńczą gonitwę wystrojonych jeźdźców wokół placu Piazza del Campo.

Początki il Palio sięgają 1644 roku, wtedy to odbyły się pierwsze wyścigi, które trwają do dziś. Zawody odbywają się dwa razy w roku 2 lipca i 16 sierpnia.

Terytorium miasta Siena jest podzielone na siedemnaście dzielnic (Contrada), funkcjonują one niemalże jak małe miasteczka, zespolone, przez to nadrzędne, w całość. Co więcej każda z dzielnic ma swój herb i nazwę, identyfikację, zwyczaje. I tak mamy: Aquila (Orzeł), Bruco (Gąsienica), Chiocciola (Ślimak), Civetta (Sowa), Drago (Smok), Giraffa (Żyrafa), Istrice (Jeżozwierz), Leocorno (Jednorożec), Lupa (Wilczyca), Nicchio (Muszla), Oca (Gęś), Onda (Fala), Pantera (Pantera), Selva (Las), Tartuca (Żółw), Torre (Wieża) i Valdimontone (Baran).

źródło

Reprezentowanie Contrada to niemały zaszczyt. W zawodach może brać udział jedynie dziesięciu dżokejów (i fantini) reprezentujących dzielnice. O ich wyborze decyduje losowanie, co tylko zagęszcza emocjonująca atmosferę.

źródło

Sam wyścig dookoła Piazza del Campo trwa zaledwie 75 sekund, jednak będzie to najbardziej emocjonująca minuta w Waszym życiu. Nie obowiązują tutaj w stu procentach czyste reguły. Porwania dżokejów przed wyścigiem, przekupywanie jeźdźców, zrzucanie siebie nawzajem z koni, szturchanie…najważniejsza jest wygrana. Ci co lubią hazard mogą pokusić się o postawienie sumki na ewentualnego zwycięzce. Stawki w zakładach są ogromne! Emocje udzielają się wszystkim, także zwykłym obserwatorom. Trzy okrążenia wokół rynku i wszystko staje się jasne. Kto będzie dzierżył palmę zwycięstwa.

źródło

Warto zjawić się w Sienie na kilka dni przed wyścigiem. Od 29 czerwca do dnia zawodów i analogicznie od 13 sierpnia można być świadkiem tzw. la tratta. Jest to nic innego jak prezentacja koni i wybór tych najlepszych. Tradycji Palio towarzyszą festyny na świeżym powietrzu. Stoły uginające się od pizzy i innych włoskich smakołyków.

Kilka słówek związanych z Palio:

 

Bezpłatny ebook.

1000 najpopularniejszych wyrazów w języku włoskim i 215 ciekawostek na temat Włoch

Administratorem Państwa danych osobowych jest Szkoła Językowa VIA ITALIA Magdalena Szczepanik-Zielonka z siedzibą przy ul. Wysockiego 3/70, 27-200 Starachowice.Dane podane w formularzu, które są dobrowolne, ale niezbędne do obsługi zapytania będą przetwarzane jedynie w celu obsługi wysłanego zapytania. W razie pytań prosimy o kontakt na: biuro@via-italia.pl

Komentarze

2 komentarze

  1. Bardzo ciekawy i pouczający artykuł. Sam festyn jest wspaniały i nie można go przegapić!

    Odpowiedz
  2. świetnie przygotowany, szalenie ciekawy temat – pierwszy raz się o tym dowiedziałam ;))

    Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisy

38 włoskich wyrazów w języku polskim

Pianista zagrał w galerii przy akompaniamencie innych muzyków, a utalentowana śpiewaczka dała popis swoich umiejętności w operze.  Przekonaj się,...