Blog

28 października 2015

le elezioni in Polonia / wybory w Polsce (słownictwo, komentarz, artykuł)

Dziś wpis o niedawnych wyborach w Polsce (le elezioni politiche in Polonia). Poniżej przygotowałam dla Was słownictwo:

politica 5

politica 6

Oto włoskie tłumaczenia polskich partii (uwaga! pamiętajcie, że po włosku partia jest w rodzaju męskim –  il partito w odróżnieniu od podobnego wyrazu la partita – mecz).

politica 6
Czytając komentarze we włoskiej prasie można dojść do wniosku, że niedzielny wybór Polaków jest we Włoszech dość mocno krytykowany i wzbudza duży niepokój. W poniedziałkowej włoskiej prasie pojawiły się takie nagłówki jak: gela Bruxelles” (gelare = zamrozić, tutaj: zdziwić, skamienieć ze zdziwienia), Kaczyński nazywany jest „un politico anti”- „anti Ue, antimigranti, antieuro„, a nawet eminenza grigia (szara eminencja). Niektóre dzienniki określają władzę PiS jako autokratyczną (autocrate), eurospeptyczną (euroscettico) i ksenofobiczną (xenofobo).
Warto zauważyć, że  Kukiz, który zdobył prawie 9 % poparcia jest porównywany ze słynnym włoskim politykiem – komikiem Beppe Grillo. Podobieństw jest dużo. Obaj populistyczni politycy kreują swój wizerunek na Robin Hooda przyciągając zbuntowany elektorat.  Wykorzystują ogólne zmęczenie, frustrację i brak zaufania do rządzącej klasy politycznej (situazione stantia – senza freschezza) i pokazują, że tylko oni są w stanie uchronić kraj przed upadkiem.
We włoskiej prasie Janusz Korwin nazywany jest l’ultradestra razzista (ultraprawicowy rasista).
To tyle dla Was w skrócie :) :)
Poniżej dla bardziej zaawansowanych użytkowników polecam artykuł pochodzący z Corriere della Sera.

politica 1politica 2
M. 

Bezpłatny ebook.

1000 najpopularniejszych wyrazów w języku włoskim i 215 ciekawostek na temat Włoch

Administratorem Państwa danych osobowych jest Szkoła Językowa VIA ITALIA Magdalena Szczepanik-Zielonka z siedzibą przy ul. Wysockiego 3/70, 27-200 Starachowice.Dane podane w formularzu, które są dobrowolne, ale niezbędne do obsługi zapytania będą przetwarzane jedynie w celu obsługi wysłanego zapytania. W razie pytań prosimy o kontakt na: biuro@via-italia.pl

Komentarze

1 komentarz

  1. Bardzo fajny i interesujący post

    Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisy

38 włoskich wyrazów w języku polskim

Pianista zagrał w galerii przy akompaniamencie innych muzyków, a utalentowana śpiewaczka dała popis swoich umiejętności w operze.  Przekonaj się,...