Włoski słówka. Czyli jak skutecznie uczyć się słówek

Autor: Magdalena

Właścicielka szkoły Via Italia, dydaktyk, lektorka języka włoskiego

3

04/11/2016

i 3 Spis treści

Czy kontekst ma znaczenie w nauce włoskich słówek?

Wertując Internet natrafiłam na informacje o pewnym młodym mężczyźnie, który mówi biegle jedenastoma językami. W udzielonym dla telewizji wywiadzie twierdził, że każdy nauczony język, sprawia, iż kolejny jest łatwiejszy do przyswojenia. Zapytany o receptę na szybsze uczenie się języków odpowiedział tak:

Najprostszą drogą, aby nauczyć się języka jest kontekst. Dzięki niemu pamiętam to, co widzę, czy słyszę dużo łatwiej niż pojedyncze słówka zapisywane na kartce.”

Dlaczego kontekst jest tak ważny w nauce włoskich słówek?

Podczas nauki nowego języka, takiego jak włoski, często skupiamy się na pojedynczych słówkach. Jednak, jak pokazują badania i doświadczenia wielu osób uczących się języków, kluczem do skutecznej nauki jest kontekst. Dzięki niemu zapamiętujemy to, co widzimy i słyszymy, znacznie łatwiej niż pojedyncze słówka zapisywane na kartce.

Zapewne nie raz mieliście do czynienia z sytuacją, gdzie po wykuciu na pamięć słówek nie wiedzieliście dokładnie w odniesieniu do czego ich użyć. Były wyrwane z kontekstu właśnie i nie było wiadomo, czy akurat to słowo pasuje do danej sytuacji, a może należałoby użyć innego?

Co więcej słówka same wyparowywały z głowy w błyskawicznym tempie. Wyobraź sobie 5 słów w obcym języku, nawet jeśli uda Ci się zapamiętać je, szanse, że jutro powtórzysz je bez zająknięcia są marne.  Dlaczego? Ponieważ słówka te nie mają żadnego połączenia z rzeczywistością. Funkcjonują w oderwaniu od wszystkiego.

Czym jest właściwie kontekst?

To nic innego, jak okoliczności występowania danego wyrazu, zwrotu lub tekstu, które wpływają w  fundamentalnym stopniu na jego znaczenie. I tak słowo zamek, może oznaczać fortece czy też ten wszyty w kurtkę.

Kontekst w praktyce

Wyobraź sobie sytuację, w której uczysz się słówka „zamek” w języku włoskim. Bez kontekstu możesz myśleć, że odnosi się ono tylko do budowli. Jednak w rzeczywistości, w zależności od sytuacji, może to oznaczać także zamknięcie, jak w przypadku zamka błyskawicznego. Kontekst pozwala nam zrozumieć i zapamiętać różne znaczenia tego samego słowa.

Jeżeli uczycie się słówek koniecznym jest umiejscowić ich w kontekście, w ten sposób uczycie się dużo szybciej. Wykorzystywanie kontekstu sprawia, że nowe słownictwo nabiera nowego znaczenia. Ta metoda sprawia, że uruchamiacie pamięć długoterminową. Uczenie się znaczenia słów łączy nowe informacje z tymi, które już znacie. To kreuje z kolei strukturę poznawczą, mówiąc prosto nowa informacja jest łączona ze starą, im więcej powiązań stworzycie tym więcej słów zakotwiczycie w swojej pamięci i odniesiecie je do różnych sytuacji. Nadacie słowom wielorakich znaczeń w zależności od sytuacji i okoliczności, w jakich mogły zostać użyte.

Umiejscawianie słów w kontekście jest najlepszą praktyką, którą uczący się języków może zastosować w tym procesie.

Jak skutecznie wykorzystać kontekst w nauce włoskiego?

  1. Oglądaj filmy i seriale po włosku:

    • Oglądanie filmów i seriali zapewni Ci widzenie i słyszenie włoskich słówek w kontekście danej sytuacji. Widzicie bowiem, kto z kim komunikuje się. Jeżeli będzie to lekarz, to słowa prawdopodobnie zostaną użyte w medycznym kontekście. Jeżeli będzie to program historyczny, to zapewni Wam całą gamę nowych słów powiązanych z tematyką, której dotyczą.
  2. Oglądaj filmiki w internecie

    • Oglądanie  filmików w w Internecie pozwoli Ci zobaczyć realną sytuację z prawdziwymi ludźmi w rzeczywistej sytuacji. Wówczas jest łatwiej zrozumieć o czym dane osoby mogą mówić. I nawet niekoniecznie znając wszystkie słowa, będziecie w stanie domyśleć się znaczeń wypowiedzi. Na ratunek przychodzi bowiem kontekst.
  3. Transkrypcja nagrań audio

    • Wyzwaniem jest również śledzenie zapisów transkrypcji nagrań audio. W ten sposób nie tylko słyszymy daną sytuację, ale możemy również śledzić tekst, zastosowane struktury gramatyczne i rozbudowane zdania z użyciem słów, które być może doskonale znamy.

Nie lekceważ kontekstu

Nie można lekceważyć kontekstu. Nauka słówek jest ważna, bo bez nich proces komunikowania się będzie utrudniony. Jednak to kontekst sprawia, że nauczone słowa będą używane we właściwej sytuacji i o właściwym znaczeniu.

Jeśli chcesz poznać kilka innych ważnych wskazówek wspomagających naukę zapraszamy do obejrzenia naszego webinarium. Poznasz czym jest myślenie wizualne. Dowiesz się czym jest metoda haków i akronimy.

OBEJRZYJ WEBINAR

0 0 Głosy
Ocena artykułu
Miesiące po włosku

Miesiące po włosku

Poznaj miesiące po włosku. W tym artykule przedstawimy pełne zestawienie włoskich nazw miesięcy, ich wymowę oraz praktyczne przykłady użycia.

Dni tygodnia po włosku

Dni tygodnia po włosku

Poznaj dni tygodnia po włosku oraz naucz się, jak poprawnie ich używać w codziennych rozmowach.

Alfabet włoski

Alfabet włoski

Język włoski, znany ze swojej melodyjności, bogatej historii i kulturowego znaczenia, fascynuje uczących się na całym świecie…

Godziny po włosku

Godziny po włosku

Jak je tworzyć i wymawiać Czy kiedykolwiek zastanawiałaś się, jak powiedzieć godzinę po włosku? Włoski jest pięknym językiem…

Bezpłatne ebooki

1000 najpopularniejszych słów w języku włoskim i 215 ciekawostek na temat Włoch.

panel boczny blog newsletter
Subscribe
Powiadom o
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Kilińska
08/11/2016 07:53

Super treść. Do mnie przemawia zdecydowanie kontekst. Ale też pamiętam, że pierwszych słówek uczyłam się z piosenek angielskich, a właściwie z tłumaczeń Madonny, Jacksona i Queen. A, że nie było wtedy dostępu do tekstów, spisywałam je z taśmy, potem tłumaczyłam ze słownikiem. Uwielbiałam i trochę szkoda, że dzisiaj jest tak łatwy dostęp. W sensie, że już samo to szukanie, przewijanie w tył, w przód, wyławianie słówek, bardzo dużo dawało. A dzisiaj, google, youtube i już. No cóż. Takie czasy, wszystko pędzi. Pozdrawiam

Natasza z Placu Francuskiego
08/11/2016 08:45

Świetny wpis. Całkowicie się z Tobą zgadzam. Dodam jeszcze jedno. Uczmy się przede wszystkim tego, co jest nam potrzebne. Trafiają do mnie na lekcje francuskiego osoby, które potrafią wyrecytować np. nazwy prawie wszystkich drzew w tym języku, ale nie potrafią kupić tabletek przeciwbólowych. Ręka do góry, kto w ciągu ostatniego tygodnia użył w swojej codziennej komunikacji (język nieważny) słowa topola.

Ula_eksperymentsobotni
08/11/2016 10:21

słyszałam o metodzie, która zawiera to co napisałaś, tyle że najpierw należy wykuć 1000 podstawowych słów, a potem właśnie oglądać

Ocena Google
5.0
Na podstawie 54 recenzji
×
js_loader